Galerija Spot i Ured za fotografiju pozivaju na otvorenje izložbe U stvarnosti i u fikciji umjetnice Sanje Merćep, koje će se održati u ponedjeljak, 9. 12., s početkom u 19:00 sati. Prilikom otvorenja izložbe zakazano je vodstvo i razgovor s autoricom, a izložba ostaje otvorena do 20. 12. 2024.
Iz predgovora Ane Fazekaš:
Za svoj predmet Merćep bira planine, simbolički iznurene ljudskim tabančenjem (u stvarnosti i u fikciji), i traži kako ih je, ako ih je, moguće izmaknuti mašineriji uvijek mimo koje u punom sjaju one postoje: izvan pogleda. Fotografija je medij kadra; umjetnički jezik odabira i transfera mjesta na kojem se vidljivi svijet reže i dotiče-ali-ne-miješa s drugim kadrom u kadru, odnosno svijetom u svijetu. Pogledom u fotografiju, u otisak posredovan uvišestručenom lećom, izranjamo iz realnosti koja nas okružuje tako što uranjamo dublje u realnost koju prepoznajemo, u smislu previše-poznajemo: i unutra, i van.
Ciklus svoju složenost pronalazi u jednostavnosti, kritičku oštrinu u humoru, cjelinu u detalju, stvarnost u onome što na nju tek nalikuje. Naslovna sintagma jednim-istim potezom nestabilnu dihotomiju uspostavlja i niječe, opreku uspostavlja i odmah lomi, predlažući supostojanje koje, ako zadržimo pogled, već za trenutak postaje postojanje – uvijek i jedno i drugo, jer pogled je uvijek i jedno i drugo, i ovdje i ondje: u stvarnosti i u fikciji.
Izjava o radu
Na pozornici Egipatske dvorane u Londonu 1852. godine autor i planinar Albert Smith postavio je izvedbu u kojoj je prikazao svoj alpinistički pohod na Mont Blanc. Izvedbu je pogledalo preko 500.000 posjetitelja/ica kojima je to bio jedini dodir s planinskim vrhovima, a Charles Dickens tom je prilikom napisao kako u posljednje vrijeme “nevjerojatno mnogo puno putnika/ca […] odlazi na Mont Blanc, u stvarnosti i u fikciji”.
Danas, nakon više od 170 godina, u slične planinarske pohode u stvarnosti odlazi mnogo veći broj ljudi, uključujući i mene. Svaki slobodan vikend provodim u njima, prelazim kilometre i kilometre kako bih se popela na nove vrhove, posjetila nove masive, istražila nove staze. U ovom radu odlučujem (de)konstruirati vlastitu fascinaciju planinarskim pejzažom te demistificirati načine društvenog konstruiranja njegove reprezentacije. U ovoj seriji stoga gradim vlastiti simbolički svijet planina u kojemu se ruše čvrste granice između stvarnog i imaginarnog, u kojemu se igram planinskim reprezentacijama, vlastitim uspomenama i samim procesom fotografiranja.
SANJA MERĆEP (Zagreb, 1989.) studentica je 2. godine diplomskog studija fotografije na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Prethodno je diplomirala na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, a potom niz godina radila u oglašivačkoj industriji. To iskustvo oblikovalo je i njezin umjetnički interes usmjeravajući ga prema istraživanju tema kao što su komercijalizacija javnog prostora i prikazivanje skrivenih dimenzija suvremenog života. Do sada je održala dvije samostalne izložbe (Galerija Otok – ARL, Galerija f8 – ADU). Autorica je kratkog filma Skoro smo se čule.
Izložba je realizirana u suradnji Katedre za fotografiju na Odsjeku snimanja Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu i Galerije Spot, kao diplomski rad studentice Sanje Merćep. Rad je nastao pod mentorstvom doc. art. Bojana Mrđenovića i doc. dr. sc. Ive Prosoli.
Leave A Comment
You must be logged in to post a comment.