Loading Events

KONTEJNER

Odranska 1/1, 10 000 Zagreb

Izložba i radionica – masharu: Muzej jestive zemlje & Kompost kao superhrana

Otvorenje izložbe
11/03/2025, 19 h

Radionica “Kompost kao superhrana”
12/3/2025, 18 – 20 h

 

U utorak, 11. ožujka 2025., u 19 sati, u KONTEJNER-u se otvara izložba projekata masharu “Muzej jestive zemlje” i “Kompost kao superhrana”, koji istražuju jestivo tlo kroz umjetnost, znanost i kulturne prakse. U sklopu izložbe održat će se i radionica koja poziva posjetitelje na aktivno sudjelovanje i promišljanje o konzumaciji tla.

Muzej jestive zemlje je zbirka koja se sastoji od preko 400 različitih vrsta zemljanih supstanci iz 34 različite države. Cilj Muzeja je prikupiti opsežnu zbirku jestivih zemlji preporučljivih za oralnu konzumaciju iz što većeg broja država, te kroz razmatranje njihovih povijesnih i kulturoloških upotreba, uz interdisciplinarna partnerstva, radionice i suradnje, potaknuti razmišljanje o zemlji. Publika je u središtu rada i posjetitelji su pozvani da kušaju zemlju, podijele svoja iskustva i sudjeluju u dijalozima o kulturnim razlikama i odnosima prema okolišu, dok preispituju svoje znanje o hrani i kulturnim tradicijama koristeći kreativno razmišljanje.

Projekt Kompost kao superhrana nastoji istražiti i obogatiti raspravu o implikacijama konzumiranja (jedenja) ljudski napravljenog tla na osobno zdravlje i zdravlje zajednice. Cilj rada je potaknuti polemiku na temu sigurnosti konzumacije organskih materijala, složenosti kulturnog razumijevanja, prostorne i okolišne svijesti, te osobnih želja vezanih uz to.
Ovaj projekt, temeljen na bio-dizajnu i dizajnu hrane, kroz istraživačke i kreativne principe istražuje mogućnost proizvodnje ljudski napravljenih tla čija primarna svrha je konzumacija.

 

masharu (NL)
masharu (oni/njih) su zaljubljenici u zemlju te osnivači Muzeja jestive zemlje. Njihovi projekti objedinjuju znanstvena istraživanja s osobnim pristupom i tradicionalnim kulturnim praksama. Godine 2011. stekli su doktorat iz matematike te diplomirali s pohvalama na Akademiji za fotografiju u Amsterdamu. Godine 2013. – 2014. sudjelovali su u programu umjetničke rezidencije na Rijksakademie van Beeldende Kunst u Amsterdamu. Godine 2018. masharu su bili umjetnički stipendisti na Nizozemskom institutu za napredne studije u humanističkim i društvenim znanostima (NIAS-KNAW). Godine 2024. bili su umjetnički rezidenti Europske platforme za medijsku umjetnost (EMAP) na Ars Electronici. masharu su osvojili nekoliko nagrada, uključujući Award of Distinction na Prix Ars Electronica (Austrija) i YouFab Global Creative Awards (Japan). Rad masharu podržava Mondriaan fundacija.

masharu.nl

Autorstvo: masharu

Projekti:

Muzej jestive zemlje
Participativna instalacija, produkcija Ars Electronica, 2021.
Suradnici: Dr. masharu, SasaHara, Olga Ganzha, Basse Stittegen, Elvira Semmoh, Dinesh Basnet, Raphael Pia, Sas Holweg

Kompost kao superhrana
Participativna instalacija 2023. – 2025.
Suradnici: Benthe van Wallenburg, Jo Metcalfe, Helen Weeres, Wouter Engelbart, Tuinderij de Volle Grond, Boerderij Eetmeerbosch, Anastasia Bragina, Evy de Nijs, Emma Polman, Kateryna Telyatnikov, Hannes Buchwieser, Heribert Insam, Mbali Marais, Debra Solomon, Rubén Borge, Katja Po, Grigorii Chernenkov, Elisa Rodríguez
Projekt Studija Masharu: masharu, Sil Zeigarnik, Sophia Komarov-Reinisch, Yutong Liu, Bao Yuyang, YiXuan Zhu, Abla Hazourli, Olga Ganzha, Sydney Kamer, Despoina Koukouve, Diletta Bisio, Tom Ossendorp, Pan Vanitcharoenthum

Organizacija: KONTEJNER
Kustosica: Olga Majcen Linn / KONTEJNER
Tehnička realizacija: Jakov Habjan, William Linn
Dizajn: kuna zlatica
Odnosi s javnošću i društvene mreže: Inesa Antić

Jedenje zemlje i komposta tijekom izložbe je na vlastiti rizik i nije preporučeno od strane eksperata za hranu.

Leave A Comment

Go to Top