Loading Events

U jeku arhitektonske potrage za alternativnim materijalima koji odgovaraju izazovima klimatske krize, konoplja se nameće kao jedan od najslojevitijih odgovora – istovremeno tradicionalan i progresivan. Riječ je o biljci iznimne taktilnosti, čija povijest upotrebe u gradnji seže duboko u prošlost: od Merovinških mostova iz 6. stoljeća, preko rimskih mortova, do kineskih i egipatskih tehnika koje su koristile njena vlakna u građevinskoj infrastrukturi.

Danas, konoplja više nije tek simbol ruralne ili eksperimentalne gradnje, već materijal čija svojstva nude konkretna i kvantificirana rješenja – od termodinamičke učinkovitosti do ugljične neutralnosti. Konobeton, smjesa konopljinih sječki, vapna i vode, postaje validna zamjena za betonske i gipsane sustave, osobito u kontekstu stambene gradnje niskog energetskog otiska. Njegova paropropusnost i sposobnost regulacije mikroklime interijera pozicioniraju ga kao materijal koji nadilazi puku konstrukciju – on aktivno sudjeluje u stvaranju zdravog prostora za život.

O ovoj višeslojnoj temi govorit će arhitektica Vesna Šoić, na predavanju koje će se održati u Uraniji – prostoru kreacije, u četvrtak, 15. svibnja u 17:30 sati, u sklopu ciklusa Održiva Ura. Vesna je arhitektica s bogatim iskustvom i stručnjakinja za održivu gradnju i promotorica uporabe prirodnih materijala, s naglaskom na konoplju. Kao upraviteljica Zadružne konopljare i voditeljica arhitektonskog studija Šoić koji prakticira načela održivosti, Vesna svojim projektima kontinuirano ispituje kako se arhitektura može temeljiti na lokalnom znanju, sirovinama i društveno-ekološkoj odgovornosti. 

Projekt koji će Vesna Šoić predstaviti u Uraniji konkretizira potencijal konoplje kroz primjer kuće za dvije sestre u okolici Zagreba. Riječ je o investitoricama koje su željele zamijeniti život u gradu prirodnijim okruženjem, ali su se zbog previsokih troškova izgradnje tradicionalne drvene kuće okrenule alternativi. U suradnji s arhitekticom Šoić i Zadružnom konopljarom, projekt je razvijen kao kombinacija drvene skeletne konstrukcije i blokova konoplje. Kako bi se zadovoljili građevinski propisi, odabrani su tvornički certificirani blokovi austrijske tvrtke Schönthaler koji se već koriste u brojnim objektima diljem Njemačke, Švicarske i Austrije – uključujući i javne višekatnice. Predavanje u Uraniji ponudit će uvid u cijeli proces – od ideje i projektiranja do izbora materijala i suradnje s europskim partnerima.

Događanje se odvija u trenutku kada globalna građevinska industrija, odgovorna za gotovo 40% emisija CO₂, traži modele tranzicije prema manje destruktivnim praksama. U tom smislu, konoplja se ne pojavljuje kao egzotična epizoda, već kao sustavna alternativa čija validacija ovisi o spremnosti struke da revidira vlastite paradigme. Ovo predavanje bit će prilika za arhitekte, dizajnere, inženjere i sve zainteresirane da razumiju potencijal ovog izuzetnog materijala.

Događanje je besplatno, ali je broj mjesta ograničen, stoga pozivamo sve zainteresirane da se prijave na urania.hr.

Leave A Comment

Go to Top